Sloupek Frits Bosch: stromy již nerostou do nebe. Balón se chystá vypustit

Balón, který je tak silně napumpován, se vypustí. Zvýšení hodnoty, bez jakéhokoli podkladového základu, bude klesat. Burzy a realitní trhy a další obchodní hodnoty pak ztratí půdu pod nohama. Otázkou je, kolik a úkolem úřadů je zajistit měkké přistání. Situace není neškodná, protože víme, že balón exploduje.

Měkké přistání
Takže měkké přistání nebude snadné. Všechny oči jsou upřeny na Jeroma Powella, ředitele amerického Federálního rezervního systému. Jeho funkční období trvá do února 2022, ale v současném rámci můžeme předpokládat opětovné jmenování. Klíčovým faktorem je rostoucí inflace v USA, nyní 4% ročně a 6,4% čtvrtletně. To je výrazně nad cílem 2%, protože vědí, že inflace má tendenci cválat. Zubní pasta nebude vložena zpět do zkumavky.

Nákup
Fed má úžasný výkupní program 120 miliard dluhopisů měsíčně. To se týká prezidenta Joe Bidena ambiciózní investiční projekt na zlepšení infrastruktury země, mimo jiné, a motivační program, aby společnosti od pádu nad tím, covid. Tento výkupní program odvedl svou práci, ekonomika roste, nezaměstnanost je skromná a covid mizí v pozadí.

Program nákupu poskytuje peněžní financování, které podporuje inflaci. Ke snížení by proto mělo dojít a zvýšení úrokových sazeb s cílem zabránit inflaci a obnovit úrokové sazby na normální úroveň, která by v průměru činila 4%.

Ale to je daleko od současného nulového bodu. To znamená jemné doladění mezi fiskální politikou-rozpočtem USA – a měnovou politikou. Jemnými tunery jsou Janet Yellenová, ministryně financí, Gina Raimondo, ministryně hospodářství a Jerome Powell, který se ujímá vedení jako přímý odpovědný za rozvahu 8,3 bilionu dolarů.

Je nutná opatrnost
Powell si uvědomuje, že pokud přeruší program zpětného odkupu příliš náhle, pak krátkodobé úrokové sazby mohou příliš prudce vzrůst a to způsobí vysoké úrokové náklady na jeho rezervy. Ekonomika se navíc stala závislou na úrokové sazbě kolem nuly procent. Zvýšení úrokových sazeb o 1% by nejprve zasáhlo střední třídu. Vzhledem k extrémně nízkým úrokovým sazbám má Fed jen malou munici ke stimulaci ekonomiky snížením úrokových sazeb.

Takže Powell bude velmi postupně snižuje a postupně zvyšovat úrokové sazby a doladění s jeho fiskální a finanční kolegy kvůli měkké přistání ekonomiky. Závěrem je, že je to otázka, jak se stát velmi opatrným. Ale že k nějakému vystřízlivění dojde, se zdá být jisté. Nemůžeme se dočkat, až uvidíme, jak Powell udělá toto umělecké dílo.

Evropa
Teď Evropa. Christine Lagardeová je v podobné pozici jako Jerome Powell, ale také jiná. Měsíční program nákupů ECB tvoří zhruba polovinu Fedu. ECB se dívá na Fed, největší centrální banku světa, která určuje měnový kurz. Pokud Fed začne postupně ukončovat svůj program zpětného odkupu, ECB nemůže zůstat pozadu. Pak bude zájem následovat a stoupat. Pokud se tak nestane, spustí se nežádoucí tok kapitálu z EU do USA, čímž se posílí dolar a oslabí euro. ECB se tak drží na tenké čáře vůči Fedu.

Kromě toho je třeba se vyhnout jemnému doladění, jako je tomu v USA mezi fiskálním a měnovým. Vždyť daňovou politiku určuje 27 jednotlivých členských států, což je hlavní deficit EU. Jak můžete provádět zdravou hospodářskou a finanční politiku, aniž by toto jemné doladění bylo možné? Odpověď zní „ne“, což udržuje nezdravou situaci tření v EU.

Centrální banky jako politické instituce
Faktorem, který ohrožuje Fed i ECB, je to, že se centrální banky stávají politickou institucí. Tak to začíná vypadat. Donald Trump začal nutit Fed, aby nezvyšoval úrokové sazby, aby podpořil ekonomiku, a Joe Biden přebírá.

Christine Lagardeová převzala politickou orientaci svého předchůdce Maria Draghiho, aby dala ECB do služeb udržování jihoevropských zemí při životě. V jednotlivých členských státech vidíme, že centrální banky stále více přebírají politickou roli. Popsal jsem, že De Nederlandsche Bank má politickou koncepci, která daleko ignoruje, jaká by měla být daná role banky. Ale co jiného můžete očekávat od centrální banky, pokud je generální ředitel chráněncem premiéra a byl jím jmenován? Prezident Erdogan také vděčně používá tento příklad…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *